Čas rychle letí, vy si užíváte očekávaného jarního či rovnou letního počasí a my jsme tady šťastní, že se trochu ochladilo a že přes den máme jen okolo 30 stupňů.

Ovšem noci jsou tady teď dosti chladné a tak lidem, kteří bydlí jen v nějakých chatrčích je zima (i když je pravda, že loni bylo o hodně víc chladno než je teď) a proto sháníme oblečení, deky atd.

V neděli 6.6. 2010 jsme oslavili slavnost Těla a Krve Páně průvodem ke 4 oltářům, jak je to v Evropě pěkným zvykem. Tady takový zvyk není a bylo to moc a moc pěkné a pro všechny to byl hluboký zážitek. Při přípravě jsme uvažovali o baldachýnu, ale už nebyl čas jej ušít, tak jsme řekli, že se nachystáme na příští rok. No a naši dobrovolníci si poradili a během chvilky měli baldachýn připravený. Vzali krásný ubrus a 4 bambusové tyče a bylo to. Posuďte sami, jak se jim to povedlo (obr.1)

V paraguay je velká tradice slavit svátek sv. Jana velmi mohutně. Ve školách, farnostech, obcích a jiných „spolcích” chystají zábavný program, typické jídlo, tradiční hry a tance. Zvou pak všechny z okolí, proto jsou tyto oslavy celkem dlouhou dobu, protože nechtějí mít třeba sousední farnosti či vesnice oslavu najednou ve stejnou dobu, protože by ti druzí nemohli přijít. V našem centru se akce svatého Jana konala tuto neděli 13.6. Začali jsme mší svatou a pak vypukl program. Bylo to fajn a všichni se dobře bavili (obr. 2, 3). přijely k nám dva soubory zatančit (obr 4) a pobýt s námi a mnozí tito mladí i jejich vedoucí zde byli poprvé a moc se jim tu líbilo a tak věříme, že zase někdy přijdou. Také „profesionálně” zpíval a hrál tradiční muziku tatínek jednoho z našich dobrovolníků (obr.5). K této oslavě také neodmyslitelně patří něco jako náš májový maják, který musí být hodně vysoký a na vrcholu jsou dárky (u nás to bylo tričko, něco na jídlo a tak. Ovšem „venku” prý jde o velké peníze a alkohol). Během celé oslavy se snaží zdatní odvážlivci získat tento dárek. A tak nějak to vypadá v realitě (obr.6,7). Naši dobrovolníci pak pokračovali ve hrách a zpěvech až dlouho do noci (obr.8).

A tak nějak tady žijeme. Děkujeme za veškerou vaší podporu a vyprošujeme vše dobré. A užijte si pěkné jaro či rovnou léto!?

Vzpomínají vaši bratři minorité a sestry minoritky.

Svátky v Paraguayi