Na 3. neděli postní (11. 3. 2012) proběhla v kostele bratrů minoritů v Lodži – Lagiewnikách výjimečná slavnost. Při mši svaté v 11 hodin byla přivítána Matka Boží v podobě kopie sochy Panny Marie Loretánské. Lagiewnickému klášteru ji darovali bratři minorité z České republiky, kteří ji v klášteře v Brně velmi uctívají. Tam se také nachází Její domek, kam putují věřící, aby se k Ní obraceli a prosili o pomoc v různých potřebách.

Sochu Panny Marie přivezl o. provinciál z českého Brna, Bogdan Sikora, spolu s o. Robertem Mayerem, farářem tamější farnosti. Takto bude přítomnost této sochy připomínat české minority a prosbu vznášenou z tohoto místa na úmysl nových kněžských a řeholních povolání do české provincie minoritů, jako i do české církve – řekl o. Pawel Warchol, správce lagiewnické svatyně na začátku mše svaté. Předsedal jí o. provinciál Bogdan Sikora, který posvětil sochu Matky Boží, a na závěr připomněl historii kultu Panny Marie Loretánské v českém Brně a předal dokument, který potvrzuje obdržení této sochy. Kázání pak řekl představený naší, varšavské provincie, o. Miroslaw Bartos, který nás seznámil s historií mariánského a loretánského kultu v Evropě a na světě.

Slavnosti se zúčastnily i sestry loretánky z Varšavy, v čele se s. Andreou, ředitelkou známého Loretánského vydavatelství, spolu se sestrami Violou, Amélií a Ervínou. Jejich přítomnost je výjimečně cenná, jelikož je jejich spiritualita spojena s Pannou Marií Loretánskou, kterou jim předal jejich zakladatel bl. Ignác Klopotowski. Nedaleko Varšavy se také nachází jejich kostel, malé polské Loreto.

Slavnosti se zúčastnili farníci a přátelé našeho kláštera v Lodži – Lagiewnikách.

Bratrům minoritům z Brna srdečně děkujeme za tento vzácný dar sochy Panny Marie Loretánské.

Panna Maria Loretánská z Brna v klášteře minoritů v Lodži