Pozdravuji všechny ze slunečné Argentiny, z bratrského generálního shromáždění. Máme za sebou dva pracovní dny naplněné přednáškami a prací ve skupinách.

11. ledna k účastníkům generálního shromáždění jako první promluvil generální ministr řádku P.Marco Tasca. Mluvil o přání, aby se toto setkání stalo „pokorným sesláním Ducha Svatého na náš řád“, aby bylo místem, kde „jeden bratr může druhému odevzdat vlastní zkušenosti“. Po úvodním slovu nejvyššího představeného řádu následovala přednáška na téma: Zasvěcený život a stálá formace, kterou přednesl Mons. Agostino Gardin, OFMConv., bývalý generální představený řádu. Pondělní odpoledne patřilo slovinskému jezuitovi P. Markovi Rupnikovi. Páter Rupnik mluvil ve dvou přednáškách velmi živím způsobem o životě podle ducha a stálé formace. Jeho přednášky se dotýkali teologicko- duchovního aspektu stálé formace řeholníků. Kromě toho, každý den P. Marko Rupník připravuje duchovní zamyšlení, které vždy provází některá z jeho ikon.

Úterý 12. ledna jsme začali přednáškou kapucínského arcibiskupa Corrientes Mons. Andrea Stanovnika. Otec arcibiskup mluvil o sv. Františkovi jako ikoně pro formaci všech menších bratří. Po obědě a siestě začala práce ve skupinách. Každou skupinu tvoří přibližně deset bratří z různých koutů světa. V těchto pracovních skupinách se bratři dělili o zkušenosti z vedení a pohledu na stálou formaci v jednotlivých jurisdikcích našeho řádu.

Čas generálního shromáždění je každodenně vyplněný společnou mší svatou, liturgií hodin a rozhovory mezi bratřími. Samozřejmě, že máme čas i na odpočinek, neboť teploty vystupují nad 30°C.

Text: P. Bogucki, minoriti.sk

Generální shromáždění v Argentině (2)