Ve dnech 8.-12.5.2009 se brněnské společenství mládeže vydalo s o. Sebastiánem na duchovní cvičení do Belianskych Tater.

Po osmihodinové cestě jsme se dostali do Tatranské Kotliny, odkud jsme započali dvouhodinový výstup na vysokohorskou chatu Plesnivec ležící ve výšce 1290 m. n. m. Po únavném nesení batohů jsme se občerstvili dobrým jídlem a eucharistií a seznámili jsme se s náplní duchovních cvičení.

Druhý den nás čekala první katecheze, jejíž tématem byla Boží láska. Rovněž jsem zažili první celodenní výlet, kterým byl výstup na „Sliezsky dom“, který navštívil také sv. otec Jan Pavel II. Po cestě jsme rozjímali o tom, že Bůh nás miluje jedinečnou láskou.

Neděle měla být odpočinkovým dnem. Dopoledne nás čekala další katecheze, tentokrát o lidském hříchu, kterým se vzdalujeme od Boha. Po nedělním obědě jsme se vydali na louku v „Doline siedmych prameňov“, kde nás čekala další katecheze s rozjímáním v přírodě za šumu tekoucích vodopádů. Nejen v předposlední den jsme se přesvědčili jak hodně k nám Bůh promlouvá skrze přírodu.

Na celodenním výletu na Bílé pleso jsme zahaleni oblakem za modlitby růžence přečkali pod děravou stříškou bouřku. Po ní jsme se šťastně vrátili na naši základní stanici s radostí v srdci z toho, že nám bylo dopřáno zpáteční cestu bez újmy zvládnout. Vrcholem tohoto dne bylo přijetí Ježíše za Pána našeho života.

V poslední den se pár odvážlivců vybralo do ranní mlhy na krátký výstup na „Skalné vráta“. Jejich odměnou byl krásný pohled na vycházející slunce, výhled do doliny a také blízké setkání s kamzíkem.

S dobrosrdečnými chataři jsme se rozloučili při poslední eucharistii a na oběd jsme sestoupili zpátky do kotliny a vydali se na cestu domů. Jedna ze zastávek na zpáteční cestě byla na „Liptovskej Mare“, kde jsme ochutnali slovenské národní jídlo – brynzové halušky se slaninou.

text a foto: P. Mokrička

Bůh v Tatrách