Pátá postní neděle 29. 3. proběhla u minoritů v Brně velmi slavnostně. V kostele sv. Janů se uskutečnil další z koncertů doprovodného programu oslav 800. výročí založení minoritského řádu. Účinkoval komorní pěvecký sbor Danielis z Rousínova.

Program byl následující:

Tučapský A., Five Lenten Motets
Poulenc F., Timor at Tremor
Poulenc F., Vinea mea electa
Poulenc F., Tenebrae factae sunt
Gallus – Handl J., Ecce quomodo moritur iustus
Doležel M., Stabat Mater

Vše okrášlil český herec a divadelní pedagog Ladislav Lakomý, který recitoval  biblické texty o utrpení a smrti Ježíše Krista. Ladislav Lakomý (nar. 14. listopadu 1931 v Náměšti na Hané) svůj profesionální život spojil s Brnem, kde vystudoval na JAMU herectví. Často pracoval v televizi a jeho hlas byl slyšet z rozhlasu, ale také díky filmovému dabingu. Objevil i v populárním seriálu Četnické humoresky nebo v cyklu Poutní místa připravovaném brněnským studiem České televize.

Ve své dlouhé herecké filmografii našel i společné vzpomínky s brněnským kvardiánem Leslawem Mazurowskim. V roce 1989 se setkali na filmovém pláně ve snímku  Jestřábí moudrost. Je to baladický příběh o králi, kterého pýcha připravila o lásku, přátele i moc. Pan Lakomý hrál Ordona a pater Mazurowski pouhého statistu v roli strážce krále.

Leslaw Mazurowski (na levé straně) pří natáčení snímku Jestřábí moudrost (1989) – foto: soukromá sbírka

Program koncertů v rámci jubilea bude pokračovat. Těšíme se na vás.

Brno: Ladislav Lakomý a sbor Danielis